Skóra naturalna a ekologiczna – którą wybrać?

Czym jest skóra naturalna?

Skóra naturalna jak sama nazwa nam wskazuje pochodzi od zwierząt przede wszystkim bydła. Niektóre fabryki czy ubojnie produkują jednocześnie skóry w trakcie tworzenia wyrobów mięsnych. Inne są natomiast zakładane po to, by właśnie hodować bydło na skóry. Warto skóry u krów oceniana jest nawet na 10% całego ciała zwierzęcia, dlatego będzie to rzeczywiście cenna część. Specjalne procesy mają na celu oczyszczenie i konserwowanie skóry, co sprawi, że przybierze ona estetyczny wygląd.

Co okryje się pod określeniem skóra ekologiczna?

Oczywistym będzie fakt, że nie ma eko zwierząt, z których pozyskuje się ekoskóry. Ekologiczna wersja to nic innego jak taka propozycja, która pozwoli imitować wersję prawdziwą. Jest to tak naprawdę poliester, który zostaje pokryty polichlorkiem winylu. To takie połączenie, które sprawi, że będzie efekt naturalnej zwierzęcej skóry. Produkcja przy użyciu materiałów ropopochodnych zaburzać będzie ekologicznych aspekt stosowania tego materiału. Plusem tego rozwiązania będzie brak konieczności zabijania zwierząt jak i też koszt wyprodukowania materiału.

Wady i zalety dwóch rodzajów skór

Oczywiście taką wielką zaletą skóry naturalnej będzie to, że materiał oddycha a więc przepuszcza powietrze. Taka cecha jednak do tej pory nie była skopiowana i to właśnie sprawia, że skóra naturalna ma znaczącą przewagę nad skórą ekologiczną. Buty, ubrania, które nie oddychają powodują otarcie, odparzenie, rozwój bakterii i grzybów. Nie ma tam odpowiedniej cyrkulacji powietrza i tym samym dochodzi do różnorakich chorób dermatologicznych i szybszego zużycia produktu. Zapach jaki będzie się wydostawał z takich butów jest nieprzyjemny inaczej niż to się dzieje w przypadku obuwia ze skóry naturalnej, które to pachnie zdecydowanie lepiej.

Często zdarza się, że kupujemy piękne i niedrogie buty, ale właśnie materiał wykonania sprawia, że ich noszenie jest po prostu praktycznie niemożliwe, ponieważ zapach jest silny oraz męczący. Zaletą skóry ekologicznej będzie to, że jest tania. Do złudzenia przypomina skórę naturalną, ale jest tańsza nawet o połowę. Tak więc można mieć kilka sztuk produktu za cenę jednego ze skóry naturalnej. Jednak to właśnie skóra naturalna jest dużo bardziej wytrzymała i na pewno dobrze się sprawdzi. Im cena wyższa tym jakość lepsza tak będzie można powiedzieć.

Produkty ze skóry

Jak odróżnić wyroby skórzane naturalne od ekologicznych?

Produkt ze skóry naturalnej i ekologicznej jest podobny. Jeśli chcemy rozpoznać można skorzystać ze zmysłu powonienia, ponieważ skóra naturalna rzeczywiście ma bardzo charakterystyczny zapach, a skóra ekologiczna go nie ma.

Którą zatem wybrać?

Mamy wady i zalety obu produktów i tak naprawdę każdy musi sam zdecydować jakie rozwiązanie akurat dla niego będzie najlepszym wyborem. Można także rozważać tutaj kwestie ekologii a więc ochrony zwierząt.